9 wrz 2010

Napoje słodzone albo zdrowie

Z kampanii Departamentu Zdrowia Nowego Jorku przeciw otyłości.
Słodkie napoje są obecnie głównym dostarczycielem kalorii w USA

Napoje słodzone, kolorowe, gazowane - coraz ładniej opakowane, coraz lepiej reklamowane, coraz łatwiej dostępne. Wysoka zawartość cukrów prostych powoduje, że są bardzo szkodliwe (nie wnikając w wartość innych składników). Najpopularniejszy napój - cola zawiera 35 gram cukru (7 łyżeczek) w 1 puszce (330 ml).

Co jest złego w piciu dużych ilości cukru? Cukry proste, po spożyciu, są szybko wchłaniane do krwi. Podane w płynie bardzo szybko. Ludzki organizm nie jest do tego przystosowany - duże wahania poziomu cukru we krwi (czyt. picie wysoko słodzonych napojów) prowadzą do rozwinięcia oporności na insulinę. W konsekwencji do cukrzycy, miażdżycy, depresji, zmęczenia, zwiększonego ciśnienia krwi, otyłości (nadmiar cukru jest szybko przemieniany w tłuszcz) i innych komplikacji.

Po gwałtownym wzroście poziomu cukru (przypływ energii) następuje jego gwałtowny spadek. A z nim spadek nastroju, osłabienie, które jest bodźcem do wypicia kolejnego napoju. Koło się zamyka, łatwo o uzależnienie. Dodatkową konsekwencją nadużywania cukru jest niedobór cennych minerałów. Przyswajanie cukrów prostych wymaga od organizmu wykorzystania wielu minerałów, których zwykle nie ma w napoju.

Jedno z podstawowych dietetycznych zaleceń Światowego Funduszu Badań nad Rakiem odnośnie prewencji chorób nowotworowych to unikanie słodzonych napojów.

To tylko niektóre statystyki z kampanii Onlineschools.org dla szkół w USA:
  • Jeden napój dziennie zwiększa szanse otyłości u dzieci o 60%
  • Jeden napój dziennie zwiększa szanse wystąpienia zespołu metabolicznego o 44% (zbiór czynników zwiększających istotnie ryzyko zachorowania na miażdżycę i cukrzycę).
  • Dwa napoje tygodniowo ("ale ja nie piję dużo") zwiększa ryzyko raka trzustki o 87%.
SK
Czytaj również:

Gazeta.pl Jak napoje gazowane dewastują organizm
Mercola.com: Can You Believe These Statistics on Soft Drink Use?

1 komentarz:

  1. Znajomy polski maratończyk i Ironman był bardzo zadowolony, że na każdego uczestnika zawodów biegowych czeka na mecie zimna Coca-Cola - firma zadbała również o podstawy naukowe, informując o niezaprzeczalnych korzyściach z picia Coli przez sportowców...

    OdpowiedzUsuń