14 wrz 2010

Co jeść? 7 słów, 7 reguł

Plakat filmu "Food, Inc." Nominowany w 2010 do Oskara dokument o amerykańskim systemie
produkcji żywności (niestety zmierzamy w tą samą stronę), gdzie zobaczycie Michaela Pollana
w roli eksperta. Gorąco polecam.
Co jeść? Poniżej krótkie i zgrabne podsumowanie Michaela Pollana, uznanego w USA autora książek i artykułów na temat jedzenia, produkcji żywności i wpływu człowieka na środowisko. Bardzo mi się podoba, więc oto ono.

Według Pollana zdrowe żywienie można podsumować w 7 słowach:
"Jedz pożywienie. Głównie rośliny. Nie za dużo."
Przez pożywienie należy rozumieć PRAWDZIWY, nieprzetworzony pokarm pochodzenia naturalnego tzn. taki który serwowała twoja babcia i jej przodkowie. Jak odróżnić prawdziwy pokarm od jedzenio-podobnych produktów? Oto 7 reguł Pollana:
  1. Nie jedz niczego co twoja babcia nie rozpoznałaby jako jedzenie. Kiedy w sklepie bierzesz do ręki opakowanie produktu, który ma więcej niż 15 składników, spytaj siebie, co te składniki tam robią???
  2. Nie kupuj i nie jedz niczego co ma więcej niż 5 składników lub składniki, które trudno Ci wymówić.
  3. Trzymaj się z daleka od środka supermarketu, kieruj się ku obrzeżom. Prawdziwe jedzenie jest zwykle na obwodzie, blisko magazynów, gdzie łatwo może być zastąpione świeżym kiedy się zepsuje.
  4. Nie jedz niczego co się nie psuje. Są wyjątki, na przykład miód. Zawsze masz wybór, na przykład albo normalne pieczywo albo rogalik z syntetycznym nadzieniem w kolorowym opakowaniu, który przetrwa niejedną zimę.
  5. Chodzi nie tylko o to co jesz ale i jak. Zawsze odejdź od stołu z lekkim niedosytem. Wiele kultur ma zasadę żeby skończyć posiłek przed uczuciem pełnej sytości. W Japonii mówią aby jeść do czterech piątych swoich możliwości, podobnie w kulturze islamskiej. Niemcy mawiają: zawiąż worek zanim będzie pełny.
  6. Tradycyjnie rodziny jadają razem, o regularnych porach, przy wspólnym stole - nie przed telewizorem. To dobra tradycja. Ciesz się posiłkiem z ludźmi których kochasz.
  7. Nie kupuj jedzenia tam gdzie kupujesz benzynę [szacuje się, że w USA 20% jedzenia jest zjadana w aucie].

Powyższe 7 reguł podaję za WebMD: 7 rules for Eating

Więcej reguł w książce Michaela Pollana: Food Rules. An Eater's Manual

Jeszcze więcej na stronie Michaela Pollana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz